We Włoszech wielką popularnością cieszą się rzeczy proste, klasyczne i uniwersalne. Dlatego niektórzy rozczarują się włoską ulicą. W codziennym życiu rzadko kto ma bowiem czas na fajerwerki i feerię barw. Stawiamy na rzeczy, które się sprawdzają i w których czujemy się dobrze.

Wbrew pozorom Włosi nie słyną z przebierania się. Unikają wielobarwnych zestawień i wolą zwrócić się w kierunku klasyki.
Podczas kontraktacji, pobytów we Włoszech oraz kontaktach z Włochami z branży zauważyłem, że są pewne konkretne części garderoby, które mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego noszą ze szczególnym upodobaniem.

„Odchudzona” marynarka

Temat wielokrotnie pojawiający się na blogu. Marynarka sportowa lub od garnituru nie powinna być zbroją, która zabudowuje męską sylwetkę, ale podkreśla jej kształty. Podąża za naturalną linią ramion, nadając sylwetce dynamiki i wpisując się w niezmienne hasło włoskich krawców – „La giacca come una seconda pelle” (Marynarka drugą skórą).

Energiczny mężczyzna czynu będący cały czas w ruchu, podejmujący wyzwania i szukający nowych możliwości nie powinien zaprzątać sobie głowy swoim wyglądem podczas codziennych obowiązków. Wygodę, komfort noszenia oraz odpowiednie dopasowanie może zapewnić właśnie taka „odchudzona” marynarka.

Jeszcze z 10 lat temu ciężko było w naszych sklepach znaleźć marynarki sportowe pozbawione konstrukcji i poduszek w ramionach, nie wspominając już o braku podszewki. Dziś jest to standard, a za parę lat odformalizowane garnitury staną się czymś zupełnie naturalnym w ofercie nawet naszych rodzimych marek. Włoch już od dawna przyzwyczajony jest do lekkości i miękkości na ramionach. Można wyglądać elegancko, ale czuć się swobodnie, niczym w dresie.

fot. boggi.com

fot. sartorialatorre.it

fot. tombolini.it

altea.com

altea.com

altea.com

fot. piniparma.com

piniparma.com

piniparma.com

Koszula w prążek

Wzór dominujący na koszulach Włochów. Popularniejsze u nas koszule w kratę są zepchnięte na margines włoskiego rynku. Niebiesko – białe prążki z racji biznesowego kontekstu są bardziej formalną propozycją od krat. Prześcigają kraciaste wzory również pod względem uniwersalności – niczym nie ustępują gładkim propozycjom, gdyż równie łatwo można dobrać do nich krawat, a nawet bez ryzyka zestawić z kraciastą marynarką.

Do najczęstszych „prążkowych” wyborów należą: wąski prążek bengalski, candy stripe oraz pencil stripe, czyli prążki z lekkiej kategorii wagowej, które nie są bardzo dominujące i bardzo rzucające się w oczy.
Więcej o włoskim rynku koszulniczym tutaj.

Antonio Paone (Kiton), fot. www.sartorionapoli.it

fot. boggi.com

fot. boggi.com

 

Antonio Panico, kadr z dokumentu „O’Mast”

fot. erricoformicola.com

 

Puchowa kurtka

Długa, krótka, o kroju kufajki… Długości są różne. Liczy się komfort, więc kurtka musi być lekka, ale ciepła. Włosi zakładają takie kurtki na wszystko, więc najbardziej uniwersalnym wyborem jest dla nich granat. Oprócz typowo sportowych modeli, rzucają się w oczy również te zrobione z wełny lub jej mieszanki. Krótsza sprawdzi się podczas dojazdów do pracy autem lub skuterem, zaś dłuższa będzie idealna na garnitur.
Włosi mogą pochwalić się dużą tradycją w produkcji kurtek. Moncler, Colmar, Moorer, Hetrego, Ciesse Piumini, Herno itd. Pokuszę się o post na ten temat.

fot. eredichiarini

Sneakersy Hogan(y)

To już nie rodzaj obuwia, ale nazwa jednej z firm Diego Della Valle, właściciela Tod’s. We Włoszech są równie popularne co obuwie New Balance, u nas charakterystyczny znaczek „H” po bokach brzmi enigmatycznie w porównaniu z bardziej rozpoznawalną „N – ką”.

Obecnie firma zarządzana jest przez syna Diega, Andrea Della Valle.

hogan.com

hogan.com

Polacchino

To najpopularniejszy typ męskiego obuwia dostępny we Włoszech. Jest to ogólna nazwa na wyższe buty za kostkę, jednak najpopularniejszym męskim modelem są klasyczne desert boots z zamszowej skóry i o gumowej podeszwie (polacchino scamosciato). Można je dostać w każdym, dosłownie każdym, włoskim sklepie obuwniczym. Najczęściej dostępnym i tym samym wybieranym modelem jest brąz i jego odcienie. Jest to uniwersalny model obuwia, który można wykorzystać na wiosnę, jesień i bezopadową zimę. Sprawdzi się nie tylko w zestawach casualowych i smart- casualu, ale również w asyście mniej formalnego garnituru.

fot.boggi.com

fot.boggi.com

fot.boggi.com

fot. raffaelepintucci.it

fot. store.tods.com

fot. fratellirossetti.com