Młodszym dodaje powagi, u starszych podkreśla męskie zdecydowanie i indywidualność. Golf z marynarką nie jest u nas szczególnie popularnym zestawieniem, ale we Włoszech jest bardzo częstą stylizacją w jesienne i zimowe dni. Siłą tego ubioru jest prostota,  a powszechnie wiadomo, że mężczyźnie najlepiej w prostych, ale dobrych jakościowo rzeczach.

Żródło: www.sorbino.com

Żródło: www.sorbino.com

Minęły już czasy, kiedy golfy kojarzyły się z zahukanymi intelektualistami spędzającymi pół życia w bibliotekach i toczącymi debaty o stanie państwa w burzliwym okresie komunizmu. Dziś to prawdziwy męski oręż przeciwko zimowej aurze.

Żródło: www.boggi.it

Żródło: www.boggi.it

Legenda głosi, że nazwa włoska wzięła się od słynnego filmu Federico Felliniego „La dolce vita”, gdzie boski Marcello w jednej z scen miał na sobie właśnie golf. Film widziałem cztery razy, ale bardziej niż ubranie Mastroianniego zapamiętałem Anitę Ekberg. Dziwne…

Golf właściwie od zawsze cieszy się niezmienną popularnością. Zawdzięcza ją swojej praktyczności, nie wymaga prasowania ani innych specjalnych czynności pielęgnacyjnych, po prostu się go zakłada. Czy facet potrzebuje lepszego argumentu?!

Źródło: www.corneliani.com

Źródło: www.corneliani.com

To, co dla nas jest golfem, Amerykanie określają słowem turtleneck, a Włosi il dolcevita lub dosłownie maglione a/con collo alto (sweter z długą szyją). Wyróżnia się jeszcze półgolf, który kołnierzem sięga do połowy szyi –  il lupetto (wilczek).

www.corneliani.com

Źródło: www.corneliani.com

Żródło: www.boggi.it Boggi Milano Autumn/Winter 2011

Żródło: www.boggi.it Boggi Milano Autumn/Winter 2011

Najlepsze jakościowo półgolfy (lupetti) są z kaszmiru. Kaszmir zapewnia ciepło, a jednocześnie jest lekkim i cienkim materiałem, dzięki czemu idealnie nadaje się pod większość marynarek. Grubsze tkaniny – wełna i bawełna, również są w cenie.

www.palzilieri.com

www.palzileri.com

Najczęściej golf należy do tej samej grupy kolorów co marynarka, różniąc się jedynie odcieniem. Częściej golf jest jaśniejszy od marynarki, nie oznacza to jednak, że decyzja w drugą stronę będzie błędną. Przeważają proste, jednokolorowe golfy i prosta marynarka, ale charakterystyczna giacca w kratę również może być doskonałym wyborem. Moim zdaniem decyduje tutaj sklepowe lustro i odpowiedź na proste pytanie: „Pasuje czy nie?”. Dlatego odradzam kupno tych części garderoby przez internet, jeśli wiecie, że będziecie mieli zamiar je łączyć w jednej stylizacji. Rozmiar może pasować, kolor również, ale z golfami jest często tak, że po prostu materiał nie leży dobrze na wysokości ramion i pod nimi, a co ma przecież niebagatelne znaczenie przy łączeniu z  marynarką.

Źródło: www.lucianobarbera.com

Źródło: www.lucianobarbera.com

Marynarka powinna być z szorstkiego, grubego materiału. Najlepiej nosić golfy do marynarek tweedowych, wełnianych lub z domieszką kaszmiru. Świetnie komponują się z szarymi spodniami z wełnianej flaneli. Rewelacyjny przykład znajdziesz tutaj.

Charakter takiej stylizacji można podkreślić poszetką. Odpowiednio dobrana może wynieść stylizację na inny poziom.

Żródło: cesareattolini.com

Żródło: cesareattolini.com

Uważajcie na jakikolwiek dyskomfort w okolicach ramion i pach. Jeżeli czujecie nawet lekkie wypychanie się marynarki lub jej napięcie, to znak, że w ten sposób nie nadrobicie opuszczonych treningów na siłowni.

Żródło: www.boggi.it

Żródło: www.boggi.it

 

www.boggi.it

www.boggi.it

Moim mistrzem jest Marco Zambaldo, który umiejętnie łączy marynarkę, golf i białe spodnie jednocześnie. Jak zawsze kluczem do sukcesu jest odpowiedni rozmiar, dobór kolorystyczny i prostota. Facet nie potrzebuje niczego więcej. No, najwyżej trochę zarostu na twarzy…

Archiwum prywatne Marco Zambaldo

Archiwum prywatne Marco Zambaldo

Moim zdaniem to właśnie późna jesień i zima są najlepszymi porami dla mężczyzn, kiedy to rynek męski ma ogrom rzeczy do zaoferowania, a co za tym idzie, znacznie poszerza się możliwość łączenia różnych części garderoby. To właśnie przy nikłych promieniach słońca budzi się modna, męska dusza.

www.larusmiani.it

Źródło: www.larusmiani.it

www.angelonardelli.i

Źródło: www.angelonardelli.i