W pierwszej części przewodnika po włoskich śladach w polskich firmach skupiłem się na garniturach. Wpis ten będzie miał swoją kontynuację, gdyż nie wyczerpał jeszcze tematu, a jedynie delikatnie go musnął.
Dziś zapraszam was do rundy po polskich sklepach, które oferują włoskie dodatki – krawaty i poszetki. Czy  naprawdę jest w czym wybierać?

KRAWATY I POSZETKI

Nie skończyły się problemy, by w polskich sklepach dostać krawaty z włoskich tkanin. Obecnie sytuacja jest kiepska, ale wszelkie dane pokazują, że polski rynek i Europa Środkowo-Wschodnia powoli stają się ważnym punktem w strategii włoskich firm. Ta część Europy dopiero jest w fazie budzenia się i odkrywania własnego stylu, a więc to spory rynek do zagospodarowania. I choć ja nie lubię krawatów i staram się unikać ich obecności pod szyją, to wiem, że jestem raczej osamotniony w swojej opinii.

Szarmant.pl  – Roman Zaczkiewicz od niedawna oferuje w swoim sklepie jedwabne krawaty z Sycylii. Ceny od 149zł do 299zł. Można znaleźć również krawaty z 100% kaszmiru Loro Piana (zawsze mam problem, czy klasyfikować jeszcze tę firmę jako włoską, ze względu na to, że w 2013r. została kupiona przez  francuski koncern LVMH).
Dostępne są również krawaty z Como. Jeżeli chodzi o materiały to dominuje wełna, kaszmir i bawełna. Polecam:

Niebieski krawat knit w biały mikrowzór (jedwab). 169zł

Granatowy krawat jedwabny w paisley (wełna, jedwab), 199zł

73094a78436f4263382023722c014928

Miler Spirit&Style – Tomasz Miler ma w swoim sklepie krawaty i poszetki prosto  z Włoch. Przeważają krawaty z grenadyny, od najpopularniejszych 3 fold do 7 fold. Ceny od 250 do 579 zł. Od jakiegoś czasu można również kupić włoskie poszetki z drukowanego jedwabiu. Cena takiej poszetki to 189zł.

Krawat jedwab grochy, 249zł

Poszetka drukowany jedwab, 189zł

Poszetka.com – katowicka firma oferuje liczną kolekcję krawatów i poszetek. Materiały sprowadzane są z włoskiego Como. Możecie znaleźć krawaty z drukowanego jedwabiu, kaszmiru, grenadyny i mieszanki wełniano-jedwabnej. Ceny od 169zł do 239zł.
Wybór tkanin z tego regionu nie jest przypadkiem. To właśnie stamtąd pochodzi wiele firm specjalizujących się w krawatach lub dostarczeniu tkanin do ich tworzenia. Tkaniny na krawaty – len, bawełnę i jedwab – dostarczają m.in. Seteria Bianchi, PaniniDue czy Tessitura di Bulgorello. W prowincji Como jest ponad 50 firm oferujących swoje tkaniny. Już w grudniu przedstawię wam tradycję tego regionu.

Wełniano-jedwabny krawat z motywem niedźwiedzi,179zł

Poszetka z wełny madder,109zł

93b449b85ed4b45977b8fb71b834ccf4

Embassy of Elegance  – krawaty szyte są ręcznie w Polsce, ale w oparciu o włoskie materiały. Króluje wełna, grenadyna grossa i drukowany jedwab. Najczęstsze są krawaty o konstrukcji 3 fold. Ceny od 219zł do 249zł.

Krawat jedwabno-lniany,219zł

Macaroni Tomato – warszawski sklep właśnie otwiera swój drugi lokal. Firma ma w swojej ofercie krawaty z grenadyny, które tkane są w Como, we wspomnianej wyżej Seteria Bianchi.

Krawat wełniany,349zł

755557a84d9e57d60a759f9be7c5c23d

Dzisiejszy wpis jest bardzo krótki ze względu na brak sprawdzonych informacji o pochodzeniu tkanin. Dlatego koniecznie pytajcie skąd dokładanie są krawaty włoskie. Powyższe sklepy są sprawdzone, ale istnieją inne, które oferują „włoskie krawaty”, nie podając żadnych konkretów. Jeżeli ktoś nie jest w stanie poinformować was o  dokładnym pochodzeniu włoskiego producenta, oznacza to pewnie, że próbuje sztucznie podbić cenę.

A na deser….

BRANSOLETKI 

Boccadamo –  bardzo tradycyjny ze mnie facet, więc na hasło „biżuteria dla mężczyzn” reaguję alergicznie, ale akurat 1, 2 bransoletki na nadgarstku należą do kanonu włoskiego stylu. Laneve oferuje bransoletki Boccadamo, firmy z Frosinone, która specjalizuje się w produkcji biżuterii dla kobiet, dziewczynek i mężczyzn. Ceny od 120zł do 240zł

http://www.laneve.pl/bizuteria-dla-mezczyzn

http://www.laneve.pl/bizuteria-dla-mezczyzn

Dielle – włoska firma oferuje głównie artykuły podróżne – walizki i torby. Ceny od 500zł do 140zł

apeks.pl

apeks.pl

Gino Forino –  rękawiczki prosto z Neapolu. Podobno ich polska siedziba znajduje się w Poznaniu na Starym Rynku. Niestety nie znalazłem konkretnych informacji na temat oferty.

INNE – Pióra, notesy, kolekcja skórzana.

Visconti – florencka firma dwóch pasjonatów. Wbrew pozorom nie jest starą firmą. Dante del Vecchio i Luigi Poli otworzyli swoją działalność w 1988 roku i szybko poszerzali swój asortyment. Zaczęli od wiecznych piór, a obecnie oferują także zegarki i akcesoria skórzane.

viscontisklep.pl

viscontisklep.pl

Montegrappa – No cóż, pióra były reklamowane przez samego Sylvestra Stallone…
Od 1912 roku oferuje wieczne pióra, unikalne zestawy do pisania, zegarki i akcesoria skórzane. Według producentów nie tylko Sly jest użytkownikiem tych piór. „Do najbardziej znanych osobistości, którzy użytkowali piór Montegrappa należeli- Wiktor Emanuel III, Benito Mussolini, Borys Jelcyn, Dmitrij Miedwiediew, Władimir Putin, Silvio Berlusconi, Jan Paweł II, Antonio Banderas, Al Pacino, Michael Jackson, Michael Schumacher, Zinedine Zidane, Michel Platini, Naomi Campbell, Paulo Coelho i wielu innych.” Sporo. Ceny? No cóż, 750zł to minimum.

Moleskine – przedstawiać nie trzeba. Legendarne notesy dostępne są wszędzie.

Jeżeli znacie włoskie firmy, które mają w swojej kolekcji coś dla mężczyzn, koniecznie dajcie znać.