Stałymi wpisami na blogu będzie seria „Moje włoskie ikony stylu”, gdzie będę prezentował osobistości włoskiego stylu, które moim zdaniem są warte uwagi i mogą być źródłem inspiracji.

Długo zastanawiałem się nad bohaterem pierwszego wpisu z tej kategorii. Teoretycznie miałem możliwość dużego, lecz banalnego wyboru. Lapo Elkmann, Lino Leluzzi, Mariano Di Vaio czy idąc w zupełną klasykę gatunku – Marcello Mastroianni czy Gianni Agnelli. Szukałem jednak kogoś wyjątkowego.

Pewnego leniwego popołudnia, 2 lata temu, przeglądałem galerię z kolejnej edycji Pitti Uomo. Mijały mi twarze mniej lub bardziej znane, ale moją uwagę przykuł pewien mężczyzna.

#marcozambaldo #pitti #thesartorialist #menswear #lardini

A photo posted by Marco Zambaldo (@zambaldo) on

Charakterystyczna burza włosów poprzetykanych siwizną, schludnie przystrzyżona broda i Ray – bany to znaki rozpoznawcze Włocha Marco Zambaldo.

Jego styl łączy w sobie klasykę włoskiej mody męskiej z nutką innowacyjności. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych bywalców florenckich targów mody właśnie brakiem przekombinowania. Nie sposób znaleźć w jego stylizacjach przesady i zagalopowania się w interpretacji mody męskiej. Jego styl to prawdziwa mieszanka Włoch, klasyki szafy męskiej i minimalizmu w jednym.  

Pan Zambaldo jest właścicielem „Showroom Zambaldo”, odzieżowego showroomu w samym sercu Werony. Nie jest to jednak zwykły sprzedawca ciuchów; to przede wszystkim wielki miłośnik militarnego świata i kolekcjoner kurtek – Vintage M65 US. Postanowił połączyć swoje zamiłowanie do fieldjacket M65 orginal US i stworzył markę MZ Archive, która oferuje  spersonalizowane wersje tej kurtki.

Zdjęcie z osobistego archiwum p. Marco Zambaldo.

kurtka

 

Styl Marco Zambaldo łączy w sobie kreatywność z szacunkiem do klasyki. Jak sam mówi, nie lubi zbyt dopracowanej stylizacji, gdyż przesadne przywiązywanie wagi do dodatków trąci banałem. Ważna jest prostota. Zachowawczość i nuda? W żadnej mierze. Zresztą spójrzcie na poniższe zdjęcia:

#marcozambaldo #pitti #lardini

A photo posted by Marco Zambaldo (@zambaldo) on

Właściciel Showroom Zambaldo pokazuje jak wypracować sobie własny styl w oparciu o małą liczbę elementów. Świetnie skrojone marynarki, białe spodnie, golf zimą, a latem koszule lub t-shirt do marynarki i mokasynów, to wspaniałe połączenie. Polscy blogerzy i styliści wśród największych męskich modowych grzechów  wymieniają za duże rozmiary i niedopasowanie kolorów. Przykład Marco Zambaldo pokazuje, że wystarczą czasami tylko 4 dobrze skrojone części garderoby, by stworzyć klasyczną, ale jednocześnie świeżą stylizację.
To właśnie tak ubranych mężczyzn chciałbym widzieć więcej na polskich ulicach.

Zdjęcie z osobistego archiwum p. Marco Zambaldo

Marco Zambaldo to nie tylko kreator marki MZ Archive, ale również kolekcjoner sztuki współczesnej i designer. Zaprojektował m.in. buty Arsenale Veneto (zdjęcie poniżej).

zambaldo

Wszystkie powyższe zdjęcia pochodzą bezpośrednio od Marco Zambaldo. Bardzo dziękuję Panu Marco Zambaldo za możliwość skorzystania z jego licznej galerii zdjęć oraz pomoc w dopracowaniu szczegółów artykułu. 

Działalność bohatera tego wpisu możecie śledzić poniżej:

Instagram
FB Showroom Zambaldo
FB Marco Zambaldo
Pinterest 
Oficjalna strona Showroom Zambaldo