Już za niedługo miłośnicy męskiej mody znowu będą nerwowo przebierali nogami, bo rozpoczną się pierwsze zapowiedzi kolejnej edycji Pitti Uomo. Jednak co jeżeli z różnych powodów nie możemy lub nie chcemy wybrać się na te najbardziej prestiżowe męskie targi w Fortezza da Basso?
Przykre jest to, że we Włoszech jest niewiele alternatyw godnych uwagi.

Targi mody i tkanin

Milano Unica – prezentacja najnowszych tkanin i trendów. Jeżeli zajmujecie się tym biznesem, to są pierwsze targi skierowane do Was, nie Pitti.
Nazwa nie jest przypadkowa. „Mediolan Zjednoczony” to nic innego jak połączenie wcześniej odbywających się targów materiałów i tkanin Ideabiella, Ideacomo, Prato Expo i Shirt Avenue. Oczywiście w przypadku tkanin są one skierowane zarówno do kolekcji męskich, jak i damskich. Podobnie jak Pitti Uomo, MU odbywa się dwa razy w roku.
Targi są tak popularne za granicą, że powstały również edycje MU New York i MU Shanghai. Zresztą nie jest to kwestia tylko popularności, ale również potrzeb rynkowych. Ameryka i Azja są głównymi rynkami zbytu włoskich tkanin.

9-11 luty 2016, Mediolan, informacje

Milano Moda Uomo

Targi organizowane przez Krajową Izbę Mody Włoskiej (Camera Nazionale della Moda Italiana).
Osobiście nie przepadam za targami, które są zdominowane przez prezentacje kolekcji na wybiegach, gdyż po prostu jest to nudne i zbędne, przynajmniej według mnie. Dziwadeł przybywa i coraz mniej ma to wspólnego z modą męską. Jednak na MMU możemy również znaleźć perełki i nawiązać wiele cennych kontaktów. Organizowana jest również edycja damska oraz Milano Moda Design.

16 – 19 styczeń 2016, Mediolan, informacje

Milan Menswear – Settimana della moda di Milano

Wspominam o tych targach jedynie z „dziennikarskiego obowiązku”.  Prezentacje kolekcji, których nikt nigdy nie będzie nosił. Dla fanatyków uważających, że to jest moda męska.

Micam Shoevent

Przeważają kolekcje damskie, ale jeżeli dobrze poszukamy, to natrafimy na klasyczne męskie buty. Trzeba się tylko sporo nachodzić, bo Micam to targi międzynarodowe, na których prezentują się firmy z m.in. Australii i Brazylii.

14-17 luty 2016, Mediolan, informacje

Filo Moda

Targi tkanin i nowych trendów w branży. Przed nami 45 edycja.

2- 3 marzec 2016, Mediolan, informacje

L’Artigiano in Fiera
 – AF- Moda

Targi szycia na miarę. Najbliższa, 20. edycja będzie miała miejsce w Fieramilano i potrwa od 5 do 13 grudnia tego roku. Wydarzenie bardziej nastawione na młode marki i krawców, którzy w ten sposób nie muszą być przytłoczeni rywalizacją z wielkimi firmami, ale spokojnie robią pierwsze kroki w marketingu i zaczynają budować swoją markę w świadomości klientów.
Spora część prezentacji  i standów nastawionych jest na kobiety, ale występują również propozycje dla mężczyzn.

informacje

Osobiście nie lubię wszelkiego rodzaju targów, oprócz tych książkowych. Dla mnie to tylko powód do zgrzytania zębami i bólu głowy, podobnie jak zbyt długie zakupy w galeriach handlowych. Dużo świecidełek, mało męskości.