Dziś pierwszy w  historii bloga wywiad. Moim pierwszym gościem jest Nicola Radano, włoski bloger, którego możecie kojarzyć z wpisu dotyczącego włoskiej blogosfery. Nicola jest autorem popularnego bloga nicolaradano.com

 

 • Jak to się stało, że niespełna 20-latek zainteresował się klasyczną męską modą?

To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Pasją do mody zaraził mnie mój ojciec, który jest stałym klientem włoskich mistrzów krawieckich. Od małego fascynowałem się  zestawieniem marynarki i koszuli, ale najbardziej pochłonęły mnie krawaty, te jaskrawe, o wyrazistej barwie. Najczęściej noszę je we wzorze paisley.

 • Miałeś jakiegoś idola, na którym się wzorowałeś?

Nie mam jeden osoby, której styl byłby dla mnie inspiracją. Każdy ma swój własny sposób wyrażania siebie poprzez strój. Zachwycam się przede wszystkim osobowością i stylem „L’Avvocato”, czyli Giannim Agnellim. Doceniam go zwłaszcza za nonszalancję z jaką nosił krawaty i zegarki.

Źródło: nicolaradano.com

Źródło: nicolaradano.com

 • Mówi się, że Neapol to stolica włoskiego szycia na miarę. Sam byłem w Neapolu wielokrotnie, ale nie znalazłem zbyt wielu śladów neapolitańskich mistrzów na ulicach. Ludzie generalnie ubierają się tam przeciętnie …

Dla mnie Neapol jest stolicą światowej mody i krawiectwa. To właśnie neapolitańscy krawcy wymyślili marynarki na nowo, pozbawiając je podszewek i poduszek na ramionach. Niestety wraz z coraz silniej rozwijającymi się sieciówkami ludzie zatracili poczucie gustu i stylu, a wraz z tym osłabiła się tradycja ubierania się w elegancki sposób.

 • Ostatnio dosyć często byłeś obecny na Pitti Uomo. Która to już Twoja edycja?

Do tej pory wziąłem udział w 4 odsłonach.

 • W jednym z moich pierwszych postów pisałem, że Pitti to nie Włosi, których spotkamy na ulicach. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Rzeczywiście, coś w tym jest. Jest głęboka różnica pomiędzy tym, co możemy zobaczyć na Pitti Uomo a włoską ulicą. Trudno jest mi w kilku słowach opisać to wydarzenie. Dla mnie jest to spotkanie z modą; spotkanie, na które trzeba czekać dobre pół roku.

Źródło: nicolaradano.com

Źródło: nicolaradano.com

 • Z kim współpracowałeś do tej pory?

Współpracowałem z różnymi markami i pracowniami. Z racji mojego zamieszkania i zamiłowania są to przede wszystkim neapolitańskie zakłady. Ostatnio współpracowałem z Sartorią Ciardi, Sodano i Vanacore (szyje koszule na miarę).

 • Będziesz zajmował się męską klasyką zawodowo?

Bardzo chciałbym wkroczyć w ten rynek na profesjonalnych zasadach. Obecnie wraz z moim przyjacielem tworzymy unikalną linię krawatów, korzystając z materiałów z lat 80′. Mają wiele wzorów kwiatowych, do których mam słabość.

 • Twój ulubiony zestaw to?

Uwielbiam spodnie z wysokim stanem z pojedynczą zakładką (głęboką i długą na 8cm), koszule button – down, szelki i mokasyny loafers.

 • Nie wierzę, że nawet we Włoszech nikt nie zwraca uwagi na Twój strój i nietypowy dla 20-latka styl…

Faktycznie, wiele osób jest zaskoczonych moimi zestawami. Rzadko dziś można spotkać 20-latka, który uwielbiałby klasyczny styl. Wielkie marki i tzw. fast fashion zdominowały wybory współczesnych nastolatków i młodzieży.

Źródło: nicolaradano.com

Źródło: nicolaradano.com

 • Masz swoje ulubione marki?

Jasne, mam ich wiele. Na pewno są wśród nich krawaty od E. Marinelli, Cesare Attolini, Kiton czy Luigi Borrelli.

 • Na czym zatem według Ciebie polega włoski fenomen mody? Dlaczego to Włosi są uważani za największych znawców mody i osoby o niezwykłym guście?

Włosi po prostu posiadają fantazję, niezwykłą umiejętność łączenia kolorów i stylów w jednym zestawie.

 • Masz bardzo charakterystyczny styl, jednak wydaje mi się, że najlepiej ubrani są Włosi tuż po 50. Z czego to wynika?

Oni po prostu wybierają ponadczasowe rzeczy, fasony i kolory. Mają klasyczny gust, który nigdy nie przeminie.

 • Masz zatem jakieś rady dla Polaków dotyczące ubioru?

Nie jestem osobą, która czuje się na siłach, by dawać rady. Myślę jednak, że sporą dawką inspiracji można znaleźć w magazynach o modzie, przede wszystkim tych japońskich. Są one najlepsze jeżeli chodzi o klasyczne inspiracje, zdjęcia i teksty.

Źródło: nicolaradano.com

Źródło: nicolaradano.com

 

Źródło: nicolaradano.com

Źródło: nicolaradano.com